Królowa ściółki – wspomnienia o Ruth Stout

Dzisiaj mija 43 rocznica śmierci Ruth Stout. Można by rzec, iż jest ona prekursorką metod stosowanych w permakulturze jeśli chodzi o ogrodnictwo. Na wiele lat zanim powstało to słowo jak i cała filozofia permakultury, Ruth wykorzystywała techniki stosowane po dzień dzisiejszy w permakulturze, do których poprzez obserwację oraz liczne eksperymenty doszła sama  jak również poprzez swoją … niecierpliwość 😉 I nic w tym dziwnego, była przecież spod znaku zodiaku bliźniąt….

Kiedy kupiła wraz z mężem w latach 30-tych ubiegłego wieku 22-hektarowe gospodarstwo, gdzie założyła swój pierwszy ogród, nie mogąc polegać na oraczu, który albo ciągle się spóźniał albo maszyna mu się psuła, postanowiła pewnego dnia po prostu rzucić ziarna, lekko przysypać ziemią i zaściółkować. Sama zajmowała się ogrodem, więc opracowała metodę nie wymagającą dużo czasu i wysiłku, a przynoszącą efekty. Wszak w gospodarstwie zawsze jest wiele innych prac do wykonania 😉

Stout polecała, by ewentualnie w pierwszym roku zaorać pole, a następnie ściółkować je warstwą co najmniej 20 cm grubości – słomą, trawą, liśćmi, patykami i resztami kuchennymi – zrobić po prostu taki kompost bezpośrednio na polu. Sami wiecie jak wartościowa ziemia się wytwarza w kompoście, więc po co przekładać, przesypywać i przenosić?!?!

Stosując tą metodę, nawet uboga gleba się zregeneruje i po jakimś czasie będzie zawierać więcej składników odżywczych bez potrzeby stosowania nawozów. Ponadto ta metoda sprawia, iż zmniejsza się potrzeba podlewania, ponieważ woda tak szybko nie paruje, a pod ściółką gleba jest wilgotna przez wiele tygodni. To mogę potwierdzić z własnego doświadczenia – w zeszłym roku podlaliśmy nasz ogród zaledwie 3 razy. Nie wspomnę już o tym, że taka ściółka przyciąga bardzo pożyteczne dla upraw dżdżownice, które uwielbiają tą metodę ogrodnictwa a co za tym idzie wzbogacają ekosystem naszego ogrodu.

Ruth chciała spopularyzować swoją metodę publikując liczne artykuły oraz wydając książki. Jednak dopiero po wielu latach jej metoda została doceniona. Zauważamy to zwłaszcza teraz, kiedy czasu mamy coraz mniej i gospodarujemy nim bardzo skrupulatnie na różne sposoby.

 

Warto obejrzeć:

Łukasz Nowacki – Ściółkowanie metodą Ruth Stout – https://youtu.be/N0RcCzHibB4

Film dokumentalny 23-minutowy z bohaterką w roli głównej z 1976 roku – Ruth Stout’s Garden https://youtu.be/GNU8IJzRHZk

Źródła

https://www.walloniesanspesticides.com/guide-dutilisation-de-la-methode-de-jardinage-ruth-stout/

https://fr.wikipedia.org/wiki/Ruth_Stout